Podsumowanie konferencji „ZAUFANIE, WSPÓŁPRACA, INTEGRACJA, WYZWANIA PROJEKTOWE” Od Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych po trwałe partnerstwo samorządowe.

   Zaufanie, współpraca i integracja – to nie tylko hasła, ale fundamenty, na których budowana jest przyszłość nowoczesnych metropolii. Rozmawialiśmy o tym podczas dwudniowej konferencji zorganizowanej w dniach 28-29 maja w Warszawie, która stała się przestrzenią do wymiany doświadczeń i wyznaczania nowych kierunków dla polityki miejskiej.

Wydarzenie zgromadziło w stolicy włodarzy miast, gmin i powiatów, a także samorządowców, ekspertów oraz przedstawicieli instytucji z wielu miejsc Polski zaangażowanych w rozwój obszarów metropolitalnych. Stworzyliśmy wyjątkową platformę dyskusji nie tylko, o przyszłości zarządzania miejskimi obszarami funkcjonalnymi, ale także o obecnych wyzwaniach stojących przed samorządami. Wydarzenie stało się doskonałą przestrzenią do wymiany cennych doświadczeń z dotychczasowej realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) metropolii warszawskiej. Wspólnie przeanalizowaliśmy efekty inwestycji oraz omówiliśmy kluczowe, praktyczne kwestie związane z procesem wdrażania projektów unijnych.

Dzień I (28 maja) – Jak zintegrowały nas Zintegrowane Inwestycje Terytorialne?

Podczas pierwszej części wydarzenia przedstawiliśmy efekty i podsumowanie dotychczasowych, wymiernych korzyści płynących z realizacji ZIT, które na przestrzeni lat znacząco odmieniły polskie samorządy.

Konferencję otworzył Maciej Fijałkowski, Sekretarz m.st. Warszawy, który podkreślił, że współczesne procesy urbanizacyjne stawiają przed wszystkimi polskimi metropoliami zupełnie nowe wyzwania.

Metropolia warszawska to 79 samorządów (70 gmin i 9 powiatów). Na tym obszarze mieszka aż 60% ludności całego województwa mazowieckiego. Taka skala sprawia, że w dzisiejszych realiach obszary metropolitalne całkowicie wymykają się tradycyjnemu podziałowi usług publicznych na czysto „lokalne” i „regionalne”. Spójrzmy na samą Warszawę. Stolica liczy około 1,8 miliona mieszkańców. Jednak dane od operatorów sieci komórkowych, nie pozostawiają złudzeń. Codziennie w Warszawie funkcjonuje, przemieszcza się i załatwia swoje sprawy około 2,4 miliona osób. Znaczna część mieszkańców gmin podwarszawskich każdego dnia dojeżdża do pracy do stolicy. Przekraczając granice miasta, stają się jego „użytkownikami”. Korzystają z dróg, transportu publicznego, infrastruktury i usług. Z drugiej strony, warszawiacy chętnie korzystają z uroków i możliwości rekreacyjnych okolicznych miejscowości.

Perspektywę okolicznych gmin i powiatów zaprezentował w imieniu Stowarzyszenia Metropolia Warszawa Wiceprezes Daniel Putkiewicz, Burmistrz Piaseczna. Nawiązując do słów przedmówcy, podkreślił, że współczesna metropolia działa jak system naczyń połączonych, w którym codzienne trudności nie kończą się na granicach administracyjnych poszczególnych samorządów. Ponadto zaznaczył pilną potrzebę wprowadzenia rozwiązań metropolitalnych, aby zyskać realne i nowoczesne narzędzia do działania ponadlokalnego.

Korki na wjazdach do stolicy to nie są „warszawskie korki” – to nasze wspólne korki. Zanieczyszczone powietrze nie zatrzymuje się grzecznie na rogatkach miast. A rynek pracy od dawna nie uznaje granic administracyjnych. (…) Aby dalej efektywnie zarządzać tak potężnym organizmem, jakim jest metropolia warszawska, potrzebujemy pilnych, nowych rozwiązań prawnych, organizacyjnych i finansowych.

Następnie zaprezentowano dobre praktyki współpracy wypracowane w ramach metropolii warszawskiej oraz założenia „Strategii rozwoju metropolii warszawskiej do 2040 roku”. W ramach bloku poświęconego planowaniu strategicznemu, podczas merytorycznych paneli dyskusyjnych i prelekcji, eksperci poszukiwali odpowiedzi na pytania o przyszłość polityki miejskiej oraz o rozwiązania prawne, które mogą jeszcze skuteczniej wspierać współpracę między samorządami. Istotnym elementem debaty było również omówienie metod i narzędzi niezbędnych do sprawnej realizacji oraz wdrażania dokumentów strategicznych na poziomie ponadlokalnym. Ogromne zainteresowanie wzbudziła również debata poświęcona perspektywie unijnej i polityce spójności na lata 2028-2034, która ma kluczowe znaczenie dla planowania kolejnych inwestycji.

Praktyczny wymiar inwestycji – popołudniowe spacery po Warszawie

Istotnym elementem pierwszego dnia konferencji (28 maja) było pokazanie realizacji projektów w praktyce. Po intensywnej części teoretycznej, uczestnicy wyruszyli w teren, rozpoczynając od spaceru po centrum Warszawy w okolicach Ronda ONZ. Tam przedstawiciel Zarządu Dróg Miejskich (ZDM) opowiedział o wybudowanych już odcinkach ścieżek rowerowych, współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach instrumentu ZIT oraz o aktualnie powstającej drodze dla rowerów wzdłuż al. Jana Pawła II[1]. Dzięki temu w centrum miasta powstanie spójna, nowoczesna infrastruktura rowerowa.

Po tym wstępie uczestnicy podzielili się na dwie grupy i udali się na wybrane przez siebie trasy spacerów:

  • Trasa I: Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego
    Pierwsza z grup wzięła udział w inspirującym spacerze po zrewitalizowanym ze środków unijnych Parku Akcji „Burza”[2]. To wyjątkowe miejsce na mapie stolicy zyskało międzynarodowe uznanie, zdobywając m.in. prestiżową Europejską Nagrodę dla Miejskiej Przestrzeni Publicznej. Na miejsce uczestnicy dotarli nowo wybudowaną trasą tramwajową na Wilanów[3], która stanowi projekt komplementarny w ramach Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla metropolii warszawskiej 2021-2027+. Przewodniczka z Zarządu Zieleni poprowadziła uczestników innowacyjną ścieżką edukacyjną oraz widowiskową kładką wijącą się w koronach drzew, prosto na nowoczesną platformę widokową. Spacer doskonale zobrazował, jak nowoczesna architektura krajobrazu może harmonijnie łączyć się z dziką przyrodą oraz pełną zadumy historią. W drodze powrotnej uczestnicy przespacerowali się Bulwarami Wiślanymi. Była to doskonała okazja, aby w praktyce przyjrzeć się zlokalizowanym tam projektom i inwestycjom zrealizowanym dzięki środkom unijnym w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Grupa mijała m.in. Centrum Nauki Kopernik, które wspólnie z 7 gminami metropolii warszawskiej z powodzeniem zrealizowało edukacyjny projekt „Szkoła bliżej nauki”. Spacer nad rzeką ukazał też spójność nowej infrastruktury rowerowej, która dzięki środkom ZIT płynnie łączy Bulwary z podwieszoną kładką pod mostem Łazienkowskim[4].
  • Trasa II: Węzeł przesiadkowy i stacja metra „Lazurowa”
    Druga grupa udała się na zachód Warszawy, by z bliska przyjrzeć się jednemu z najważniejszych projektów infrastrukturalnych stolicy – budowie ostatniego odcinka II linii metra[5], który stanowi projekt komplementarny w ramach Strategii ZIT dla metropolii warszawskiej 2021-2027+. Centralnym punktem wizyty był plac budowy nowej stacji „Lazurowa”. Uczestnicy zobaczyli zaawansowane prace podziemne oraz to, jak w miejscu dawnych nieużytków powstaje ultranowoczesny węzeł przesiadkowy. Integracja nowej stacji z pętlą autobusową stanowi krok milowy we wprowadzaniu w metropolii nowoczesnych i zrównoważonych rozwiązań transportowych.

Dzień II (29 maja) – Wizyty studyjne

Drugi dzień konferencji (29 maja) rozpoczął się porannym spotkaniem przed Pałacem Kultury i Nauki i pokazem innowacyjnych technologii miejskich. Zarząd Dróg Miejskich zaprezentował specjalny samochód oraz działanie warszawskiego systemu e-kontroli, realizowanego w ramach projektu „Wirtualny Warszawski Obszar Funkcjonalny (Virtual WOF)” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. Była to doskonała okazja, by przekonać się jak nowoczesne rozwiązania cyfrowe – wypracowane dzięki instrumentowi ZIT – wspierają codzienne funkcjonowanie i zarządzanie infrastrukturą drogową.

Bezpośrednio po pokazie uczestnicy wyruszyli po kolejną dawkę praktycznej wiedzy. Podczas dwóch zaplanowanych wizyt studyjnych zaprezentowaliśmy efekty wdrażania Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Goście mieli do wyboru dwa kierunki:

  • Warszawa (część prawobrzeżna): Ta trasa pozwoliła uczestnikom przyjrzeć się z bliska kluczowym inwestycjom infrastrukturalnym i miejskim stolicy. Spotkanie rozpoczęło się od wizyty w Warszawskiej Wytwórni Energii – imponującym obiekcie, który jest jednym z najnowocześniejszych w Europie zakładów przekształcających odpady w energię.
  • Nowy Dwór Mazowiecki: W programie tej wizyty zaplanowaliśmy ekspercki spacer po mieście, dzięki któremu goście mogli poznać inwestycje zrealizowane w ramach ZIT m.in. parking „Parkuj i Jedź”[6], odcinki ścieżek rowerowych budowanych w ramach projektów partnerskich[7]. Ponadto w towarzystwie przewodnika, uczestnicy zwiedzili Twierdzę Modlin – monumentalny obiekt historyczny, będący prawdziwą perłą architektury obronnej w metropolii warszawskiej.

Trwałe partnerstwo samorządowe

Dwudniowa konferencja jednoznacznie pokazała, że formuła Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych doskonale się sprawdza – przynosząc wymierne efekty w postaci zrealizowanych inwestycji oraz budując trwałe fundamenty partnerskiej współpracy samorządowej. Wydarzenie stało się ważnym forum dyskusji nad przyszłością i wyzwaniami współczesnych obszarów funkcjonalnych. Kluczowym i jednoznacznym wnioskiem płynącym z konferencji jest to, że fundamentem przyszłości obszarów funkcjonalnych oraz poprawy jakości życia ich mieszkańców jest wypracowanie nowoczesnych rozwiązań dla metropolii, a także zapewnienie im stabilnych ram współpracy. Uczestnicy debaty zgodnie podkreślali, że bez stałego wsparcia z funduszy unijnych dalszy, dynamiczny rozwój metropolii w Polsce zostanie poważnie ograniczony. Dowodzi to, jak istotne znaczenie dla przyszłości regionów ma dalsze, wspólne planowanie strategiczne.

Konferencja była współfinansowana z Programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021 – 2027.

Projekt „Metropolitalne Centrum Wsparcia Doradczego”.

[1] Projekt pn. „Rozwój sieci tras rowerowych Warszawy w ramach ZIT WOF – etap II” dofinansowany ze środków UE w ramach RPO WM 2014-2020.
[2] Projekt pn. „Utworzenie terenów zieleni o symbolice historycznej na obszarze m.st. Warszawy” dofinansowany ze środków UE w ramach POIiŚ 2014-2020.
[3] Projekt pn. „Budowa trasy tramwajowej do Wilanowa wraz z zakupem taboru oraz infrastrukturą towarzyszącą – Faza II” dofinansowany ze środków UE w ramach FEnIKS 2021-2027.
[4] Projekt pn. „Rozwój sieci tras rowerowych Warszawy w ramach ZIT WOF – etap I” dofinansowany ze środków UE w ramach RPO WM 2014-2020.
[5] Projekt pn. „Budowa II linii metra wraz z infrastrukturą towarzyszącą – etap IV” dofinansowany ze środków UE w ramach FEnIKS 2021-2027.
[6] Projekt pn. „Budowa systemu parkingów „Parkuj i Jedź” w Nowym Dworze Mazowieckim w ramach Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego” dofinansowany ze środków UE w ramach RPO WM 2014-2020.
[7] Projekt pn. „Poprawa warunków do rozwoju przyjaznych środowisku form transportu poprzez utworzenie systemu dróg rowerowych na terenie gmin: Czosnów, Jabłonna, Legionowo, Łomianki, Nieporęt, Nowy Dwór Mazowiecki, Radzymin i Wieliszew” dofinansowany ze środków UE w ramach RPO WM 2014-2020.

Spotkanie partnerów projektu Metro Case w Skopje: Współpraca, która zmienia regiony

W dniach 19-21 maja 2026 r. w Skopje, w Macedonii Północnej, odbyło się międzynarodowe spotkanie w ramach projektu Metro Case (METROpolitan Collaborative Strategies and comparative Enhancements). Projekt ten jest współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach programu Interreg Europe. Trzydniowe wydarzenie, zgromadziło partnerów pracujących nad poprawą strategii metropolitalnych i zarządzania terytorialnego.

Dzień 1:  Modele zarządzania i wymiana Dobrych Praktyk

W pierwszym dniu spotkań partnerzy skupili się na kwestiach technicznych i analitycznych. Przedstawiciele Politechniki Turyńskiej poprowadzili sesję dotyczącą stanu zarządzania oraz analizy SWOT.

Kluczowym elementem była prezentacja Miasta Stołecznego Warszawy dotycząca postępów w zbieraniu tzw. Dobrych Praktyk (Good Practices).

Dobre praktyki zostaną docelowo opublikowane na platformie Interreg Europe, a Politechnika Turyńska wykorzysta je do opracowania „Podręcznika Dobrych Praktyk na temat europejskich modeli zarządzania”.

Tego samego dnia omówiono również wytyczne (Guidance Pack) dotyczące koordynowania spotkań angażujących przedstawicieli rządów regionalnych i krajowych w tematykę zintegrowanego rozwoju terytorialnego.

Dzień 2:  Wyzwania środowiskowe i wizyta w terenie

Drugi dzień koncentrował się na zagadnieniach środowiskowych i wymianie doświadczeń.

  • Omawiano m.in. tworzenie wielopoziomowego zarządzania środowiskowego na obszarach metropolitalnych w dobie zmian klimatycznych („Breathing Futures”).
  • Odbyła się także sesja w ramach wymiany personelu (Staff Exchange) zatytułowana „Zanieczyszczenia bez granic”, prezentująca plan Skopje dotyczący metropolitalnej współpracy środowiskowej.

Dzień 3:  Komunikacja i dalsze kroki

Wydarzenie zakończyło się 21 maja sesjami poświęconymi zarządzaniu projektem oraz komunikacji.

Spotkanie w Skopje to kolejny ważny krok dla konsorcjum Metro Case, pozwalający na wypracowanie wspólnych rozwiązań, które w przyszłości przełożą się na usprawnienie instrumentów polityki metropolitalnej w całej Europie.

 

 

Wykład dla studentów Wydziału Leśnego SGGW

W dniu 25.05.2026 przedstawiciele Stowarzyszenia „Metropolia Warszawa”, Miasta Stołecznego Warszawy oraz Politechniki z Turynu poprowadzili wykład dla studentów Wydziału Leśnego SGGW na temat zarządzania, funkcjonowania transportu, planowania przestrzennego na obszarze metropolii warszawskiej oraz planowania przestrzennego na obszarze miasta metropolitalnego Turynu. Spotkanie było kontynuacją spotkań w poprzednich latach.

 

Spotkanie przedstawicieli organów prowadzących szkoły zawodowe z terenu metropolii warszawskiej

W dniu 13 maja 2026 r. w Branżowym Centrum Umiejętności w Grodzisku Mazowieckim odbyło się kluczowe spotkanie przedstawicieli organów prowadzących szkoły zawodowe z terenu metropolii warszawskiej i instytucji zaangażowanych w rozwój edukacji zawodowej oraz  współpracy ponadlokalnej.

Podczas spotkania omówiono założenia współpracy wynikające ze „Strategii rozwoju metropolii warszawskiej do 2040 roku” oraz „Wieloletniego planu działania metropolii warszawskiej na lata 2026-2028”. Uczestnicy dyskutowali o aktualnej sytuacji szkolnictwa zawodowego w regionie, koncentrując się na wyzwaniach związanych z dostosowaniem oferty edukacyjnej do dynamicznie zmieniających się potrzeb rynku pracy.

Ważnym punktem spotkania była prezentacja wstępnych złożeń projektu „Mapa zawodów dla metropolii warszawskiej”, nowoczesnego narzędzia umożliwiającego prezentowanie i szybkie wyszukanie oferty szkół zawodowych na obszarze metropolii.

W trakcie spotkania przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego wymienili się informacjami w zakresie oferty edukacyjnej, w szczególności w zakresie kształcenia zawodowego, dostępnej w poszczególnych powiatach. Rozmawiano o możliwościach wspólnego działania, które pozwoliłoby na lepsze wykorzystanie potencjału edukacyjnego metropolii i wzmocnienie powiązań między szkołami a sektorem biznesowym. Ponadto dyskusja dotyczyła przyszłych wyzwań w obszarze edukacji oraz potencjalnych inicjatyw realizowanych we współpracy pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego.

Na zakończenie uczestnicy zapoznali się z bogatą ofertą Branżowego Centrum Umiejętności w Grodzisku Mazowieckim w dziedzinie logistyki. Zaprezentowano możliwości  wsparcia rozwoju kompetencji zawodowych zarówno uczniów, jak i kadry dydaktycznej, co stanowi istotny element budowania nowoczesnego zaplecza edukacyjnego.

Stanowisko Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenia „Metropolia Warszawa” w sprawie Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2028-2034

Mając na względzie dążenie do zrównoważonego rozwoju naszych samorządów oraz biorąc pod uwagę dynamiczny wzrost liczby mieszkańców regionu warszawskiego stołecznego (RWS – obecnie ok. 3,3 miliona mieszkańców), jak też unikalny w skali kraju charakter wyzwań, z jakimi mierzą się samorządy w regionach metropolitalnych postulujemy, aby w toku negocjacji rozwiązań dot. funduszy UE na lata 2028-2034 uwzględnione zostały następujące kwestie:

1. Zapewnienie adekwatnej alokacji środków UE dla wszystkich kategorii regionów.

Pula środków unijnych powinna zostać określona nie tylko dla regionów słabiej rozwiniętych, ale również dla regionów przejściowych i regionów lepiej rozwiniętych. Należy przy tym uwzględnić ich funkcje rozwojowe o znaczeniu krajowym, rolę w otoczeniu międzynarodowym oraz ich pozycję konkurencyjną na rynkach: europejskim i globalnym.

2. Wprowadzenie stosownego algorytmu podziału środków UE pomiędzy regiony.

Algorytm obliczania alokacji środków dla RWS powinien gwarantować, że kwota per capita nie będzie niższa niż alokacja na mieszkańca w innych regionach lub kategoriach regionów w Polsce.

3. Utrzymanie stopy współfinansowania projektów ze środków funduszy UE dla RWS, jako regionu statystycznie lepiej rozwiniętego, na poziomie 50% kosztów kwalifikowalnych.

Dofinansowanie unijne powinno pozostać na poziomie analogicznym jak w przypadku ram finansowych UE na lata 2021-2027.

4. Zapewnienie środków finansowych na realizację dużych inwestycji w miastach wojewódzkich i ich obszarach metropolitalnych, prowadzonych przez różne poziomy władz publicznych.

Finansowanie dużych inwestycji w miastach wojewódzkich i ich obszarach metropolitalnych jest kluczowe dla ich rozwoju i jakości życia ich mieszkańców, w szczególności w zakresie transportu, energii, środowiska, badań i innowacji oraz infrastruktury społecznej i oświatowej. Jest ono niezbędne dla zapewnienia konkurencyjności największych ośrodków miejskich i ich obszarów metropolitalnych, a także właściwego poziomu usług publicznych w związku z koncentracją ludności na tych obszarach.

5. Uzupełnienie dofinansowania europejskiego dla RWS środkami z budżetu państwa.

Wykorzystanie środków z budżetu państwa pozwoli utrzymać stabilność finansową, przy jednoczesnym zwiększeniu intensywności wsparcia dla przedsięwzięć realizowanych na tym obszarze.

6. Kontynuacja realizacji instrumentów terytorialnych na rzecz rozwoju obszarów miejskich, w tym obszarów metropolitalnych, wdrażanych efektywnie już od dwóch perspektyw finansowych UE oraz zapewnienie na ich wdrażanie co najmniej 8% alokacji UE, określonej dla państwa członkowskiego.

Miasta wojewódzkie i ich obszary metropolitalne powinny mieć zagwarantowane finansowanie inwestycji kluczowych dla ich rozwoju, co oznacza również przeznaczenie odpowiednich środków m.in. z Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego.

7. Zapewnienie odpowiedniej reprezentacji władz miejskich oraz metropolitalnych,
a także
zagwarantowanie możliwości ich aktywnego udziału w pracach i uzgodnieniach w zakresie zapisów Planu Partnerstwa Krajowego i Regionalnego (PPKR), dotyczących miast i obszarów metropolitalnych.

Jest to kluczowe w obliczu toczących się prac nad tym dokumentem, który stanowi jeden z najważniejszych planów rozwojowych państwa. Bez silnego komponentu miejskiego i metropolitalnego efektywność polityk UE ulega znaczącemu spadkowi, wraz z osłabieniem zdolności absorpcji środków.

Stanowisko Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenia „Metropolia Warszawa” w sprawie Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2028-2034

Stanowisko Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenia „Metropolia Warszawa” w sprawie Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2028-2034 zostało przyjęte Uchwałą nr 6/2026 Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia „Metropolia Warszawa” z dnia 20 kwietnia 2026 r.

Uchwała WZC 6/2026

Podsumowanie Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia Metropolia Warszawa 20 kwietnia 2026 r.

20 kwietnia 2026 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Józefowie odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia „Metropolia Warszawa”. Spotkanie otworzyli Wiceprezes Stowarzyszenia Pan Daniel Putkiewicz oraz Burmistrz Józefowa Pan Marek Banaszek.

Kluczową część obrad stanowiło podjęcie uchwał dotyczących działalności Stowarzyszenia. Członkowie zatwierdzili sprawozdanie finansowe za 2025 rok, sprawozdanie z działalności Zarządu oraz sprawozdanie Komisji Rewizyjnej. Podjęto także uchwałę dotyczącą wysokości rocznej składki dla m.st. Warszawy.

Ważnym punktem obrad było przyjęcie „Wieloletniego planu działania metropolii warszawskiej na lata 2026-2028”, który określa główne kierunki rozwoju i współpracy w ramach obszaru metropolitalnego. Omówiono także stan prac nad Ustawą o Zrównoważonym Rozwoju Miast. Zgromadzenie przyjęło również stanowisko Stowarzyszenia w sprawie Wieloletnich Ram Finansowych Unii Europejskiej na lata 2028-2034.

Uczestnicy zapoznali się z informacją na temat stanu wdrażania Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) na lata 2021-2027+. W części dotyczącej spraw różnych przedstawiono informacje o zbieraniu uwag do siatki linii metropolitalnych na obszarze metropolii warszawskiej.

Na zakończenie odbyła się dyskusja w ramach wolnych wniosków umożliwiająca wymianę opinii oraz zgłaszanie bieżących tematów istotnych dla członków Stowarzyszenia.

Po zakończonych obradach uczestnicy zgromadzenia odbyli krótką wizytę w odrestaurowanej Willi Frankówka będącej cennym przykładem dawnej zabudowy letniskowej charakterystycznej dla Józefowa i okolic doliny rzeki Świder.

Zdjęcia z wydarzenia udostępniono dzięki uprzejmości Urzędu Miasta Józefowa.

Konferencja podsumowująca projekt „Partnerska Incjatywa Miast”

W dniach 8-9 kwietnia 2026 w Warszawa miała miejsce konferencja podsumowująca projekt „Partnerska Inicjatywa Miast”. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli administracji publicznej oraz samorządów stanowiąc przestrzeń do wymiany doświadczeń i prezentacji efektów wspólnych działań na rzecz rozwoju miast. Wydarzenie zostało podzielone na dwa dni obejmujące zarówno prace warsztatowe jak i część konferencyjną.

Pierwszy dzień wydarzenia poświęcony był pracy w ramach trzech sieci tematycznych: miasta dostępnych mieszkań, miasta efektywnego energetycznie oraz miasta kompaktowego. Uczestnicy wzięli udział w warsztatach podsumowujących dotychczasowe działania oraz wypracowane rozwiązania (m.in. MID-y i rekomendacje dla rozwoju miast).

Równolegle odbywały się wizyty studyjne i prezentacje dobrych praktyk w Warszawie obejmujące m.in. inwestycje mieszkaniowe, nowoczesną infrastrukturę energetyczną i transportową oraz koncepcję Nowego Centrum Warszawy. Dzień zakończyło spotkanie integracyjne uczestników.

Drugi dzień miał charakter konferencyjny i koncentrował się na podsumowaniu efektów projektu realizowanego w latach 2024-2026. Przedstawiono najważniejsze rezultaty prac sieci, wnioski z wdrażania miejskich inicjatyw oraz plany dalszego rozwoju.

W programie znalazły się także prezentacje dotyczące krajowych działań na rzecz rozwoju miast oraz przyszłych kierunków wsparcia samorządów. Kluczowym elementem były dwa panele dyskusyjne:

  • o skutecznym wdrażaniu wypracowanych rozwiązań w miastach
  • o budowaniu odporności i bezpieczeństwa lokalnego w zmieniających się warunkach

Na zakończenie konferencji podsumowano projekt oraz wręczono uczestnikom dyplomy udziału.

Plany ogólne – Seminarium dla urbanistów i samorządowców

8 kwietnia 2026 r. w Urzędzie Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy odbyło się seminarium poświęcone zagadnieniom praktycznym oraz procedurom sporządzania projektu planu ogólnego współorganizowane przez Towarzystwo Urbanistów Polskich oraz Stowarzyszenie Metropolia Warszawa. Wydarzenie skierowane było do urbanistów oraz przedstawicieli samorządów.

W trakcie spotkania zaprezentowano zagadnienia związane z przygotowywaniem planu ogólnego z różnych perspektyw: organu nadzoru, samorządu oraz praktyki urbanistycznej. Wśród prelegentów była m.in. Pani Agnieszka Zielińska – Dyrektor Wydziału Prawnego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, która przedstawiła temat z punktu widzenia organu nadzoru, a także przedstawiciele Urzędu Miasta Piastowa, którzy podzielili się swoim doświadczeniem w zakresie tworzenia procedury planu ogólnego. Poruszone zostały również kwestie prawne oraz najczęstsze trudności pojawiające się w trakcie opracowywania dokumentów planistycznych.

Istotnym elementem wydarzenia był panel dyskusyjny połączony z sesją pytań i odpowiedzi, który umożliwił wymianę doświadczeń oraz poglądów między uczestnikami.

Spotkanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem i zgromadziło liczne grono uczestników. Dyskusja miała rzeczowy i merytoryczny charakter, co wyraźnie pokazało, jak bardzo potrzebne są tego typu inicjatywy integrujące środowisko oraz umożliwiające wspólne omawianie wyzwań związanych z planowaniem przestrzennym.

Życzenia na Wielkanoc

W imieniu Stowarzyszenia Metropolia Warszawa i Zespołu Urzędu m.st. Warszawy zajmującego się współpracą metropolitalną życzymy Państwu pogodnych, pełnych wzajemnej życzliwości i rodzinnego ciepła Świąt Wielkanocnych.

Niech wiosenna aura przyniesie optymizm, a ten wyjątkowy czas pozwoli na zasłużoną chwilę wytchnienia.

Życzymy również niesłabnącego zapału do podejmowania nowych wyzwań i satysfakcji ze współtworzenia dynamicznej, otwartej na ludzi metropolii.

Spokojnych Świąt i Radosnego Alleluja!

Międzynarodowa konferencja w Brnie podsumowująca projekt MECOG-CE.

Trzyletni projekt międzynarodowy MECOG-CE, mający na celu wzmocnienie współpracy i zarządzania obszarami metropolitalnymi, dobiegł końca. Zwieńczeniem tej ważnej inicjatywy była międzynarodowa konferencja zorganizowana w czeskim mieście Brno. W wydarzeniu wzięli udział eksperci i samorządowcy z wielu europejskich miast, w tym silna reprezentacja m.st. Warszawy oraz Stowarzyszenia Metropolia Warszawa. Kluczowym momentem spotkania było podpisanie memorandum o dalszej współpracy.

Projekt MECOG-CE (Strengthening metropolitan cooperation and governance in central Europe), dofinansowany w ramach programu Interreg Europa Środkowa na lata 2021-2027, był realizowany przez ostatnie trzy lata pod przewodnictwem Brna (Lider projektu). Głównym celem projektu była wymiana dobrych praktyk oraz wypracowanie i przetestowanie innowacyjnych narzędzi, które pomogą metropoliom skuteczniej odpowiadać na globalne wyzwania od zmian klimatycznych po kwestie zrównoważonego rozwoju i mobilności.

W trakcie finałowej konferencji podsumowano efekty dotychczasowych działań, zaprezentowano wdrożone rozwiązania oraz dyskutowano o strategicznej roli miast w kształtowaniu polityki europejskiej. Reprezentanci m.st. Warszawy, Zarządu Transportu Miejskiego i Stowarzyszenia Metropolia Warszawa mieli okazję podzielić się własnymi doświadczeniami z zakresu zarządzania obszarem metropolitalnym oraz poprowadzić warsztat poświęcony mobilności i organizacji metropolitalnego transortu publicznego (Pan Michał Piwowarski, ZTM).

Aby zapewnić trwałość wypracowanych rozwiązań i nie przerywać zbudowanych więzi, partnerzy projektu zdecydowali się na sformalizowanie swoich przyszłych relacji. Kulminacyjnym punktem wydarzenia było oficjalne podpisanie memorandum o współpracy w przyszłości (umowy określającej ramy dalszych, wspólnych działań po zakończeniu projektu MECOG-CE).

W imieniu Warszawy uroczysty podpis pod dokumentem złożył Pan Andrzej Czajkowski, Dyrektor Biura Stowarzyszenia Metropolia Warszawa, dając tym samym gotowość całej warszawskiej metropolii do kontynuowania partnerskich relacji i dalszego rozwoju metropolitalnego współzarządzania na arenie międzynarodowej.

Więcej na temat projektu MECOG-CE.

Przejdź do treści