Rusza Warszawskie Badanie Ruchu w metropolii warszawskiej
Chcemy dowiedzieć się jak, dokąd i czym przemieszczają się mieszkańcy metropolii warszawskiej. Informacje pozyskane w ramach Warszawskiego Badania Ruchu 2024-2025 umożliwią zaplanowanie optymalnych rozwiązań transportowych.
od 1 października do 30 listopada 2024 r. na terenie całej metropolii warszawskiej będą prowadzone badania ankietowe w ramach pierwszego etapu kompleksowych badań ruchu. Ankieterzy zbiorą informacje o sposobach podróżowania mieszkańców, a także dane o ruchu pojazdów.
Ankieterzy będą odwiedzać losowo wybrane lokale mieszkalne, aby przeprowadzić wywiad ze wszystkimi członkami gospodarstwa domowego, którzy skończyli przynajmniej 6 lat. Będzie można ich spotkać również na stacjach kolejowych.
Jaki jest cel badania?
Chcemy dowiedzieć się jak, dokąd i czym przemieszczają się mieszkańcy metropolii warszawskiej. Te informacje umożliwią zaplanowanie optymalnych rozwiązań transportowych.
Ostatnie kompleksowe badania ruchu Warszawa przeprowadziła wiosną 2015 roku. Na przestrzeni lat nastąpiły znaczne przemiany ekonomiczne i społeczne, rozwinął się system transportowy w Warszawie i metropolii, a powiązania między podwarszawskimi gminami, a stolicą znacznie się umocniły. Powstały m.in. nowe drogi i nowe połączenia komunikacji zbiorowej. Wszystkie te elementy mogły znacznie wpłynąć na zachowania komunikacyjne mieszkańców. Analiza wyników badań umożliwi m.in. aktualizację matematycznego modelu ruchu, który służy jako narzędzie do planowania optymalnych rozwiązań transportowych na przyszłość.
Badanie jest dobrowolne i anonimowe. Ankieterzy będą odwiedzać mieszkańców w środy, czwartki, piątki lub soboty. Podczas wywiadu będą pytać o wszystkie podróże, które miały miejsce w dniu poprzedzającym wizytę ankietera (lub w czwartek w przypadku wywiadów prowadzonych w sobotę).
Ankieterzy zapytają między innymi:
☑ o podstawowe, kluczowe dla badania informacje na temat gospodarstwa domowego
☑ o cele podróży
☑ o wykorzystane środki transportu
☑ o godziny rozpoczęcia i zakończenia podróży
Pomóż ankieterowi wypełnić kwestionariusz, odpowiadając na jego pytania.
Uwaga! Ankieterzy z agencji badawczej PBS Sp. z o.o. realizującej badania będą wyposażeni w identyfikatory z imieniem i nazwiskiem oraz kopię listu wyjaśniającego cel badania. Bez obaw zaproś ankietera do domu i opowiedz mu o swoich codziennych podróżach.
Realizacja badania jest jednym z działań wynikających z Planu zrównoważonej mobilności miejskiej dla metropolii warszawskiej 2030+ (SUMP).
Więcej informacji na stronie: Warszawskie Badanie Ruchu 2024