Niskie podatki i bezpieczne budżety samorządów są możliwe – propozycje Stowarzyszenia „Metropolia Warszawa”
Samorządy metropolii warszawskiej apelują do wicepremiera Jacka Sasina o uczciwą debatę o finansach samorządów, czyli o finansach decydujących o jakości życia ich mieszkańców. Już raz wicepremier pokazał, że z ideą samorządności nie jest mu po drodze, proponując tzw. ustawę warszawską, samorządowcy proszą więc, aby tym razem uważnie i ze zrozumieniem wsłuchał się w ich głos.
Wbrew temu, co sugeruje Jacek Sasin, przedstawiciele samorządów popierają wzrost realnych wynagrodzeń Polek i Polaków oraz wszelkie rozwiązania, które są korzystne dla obywateli. I to samorządowcy muszą przypominać rządowi, że ubytek w ich dochodach na skutek zmian w podatku PIT odbije się na jakości usług, które samorządy świadczą właśnie na rzecz mieszkańców:
• opieka przedszkolna,
• edukacja szkolna,
• domy opieki dla osób starszych,
• transport miejski,
• drogi lokalne,
• chodniki,
• place zabaw,
• zieleń,
• infrastruktura ochrony zdrowia,
• pomoc społeczna.
Nie zapewniając rekompensaty w ubytku w dochodach samorządów, rząd łamie również ustawę o finansach publicznych. I zamiast proponować konstruktywne rozwiązania, wicepremier Sasin pyta opozycję „Czy PO będzie chciała dofinansowywać samorządy rządzone przez PO kosztem Polaków?”. Można zatem zapytać pana wicepremiera, czy partia rządząca nie finansuje przypadkiem obietnic przedwyborczych kosztem budżetów samorządów, które codziennie świadczą usługi na rzecz Polaków i czy nie dofinansowuje wybranych przez siebie samorządów, które są rządzone przez osoby związane z PiS lub o strategicznym znaczeniu wyborczym…
Samorządy zrzeszone w Stowarzyszeniu „Metropolia Warszawa”, w poczuciu odpowiedzialności za swoich mieszkańców, zaproponowały rozwiązania, które zrekompensują tragiczne dla samorządowych budżetów skutki zmian w ustawie o podatku PIT.
Zakładają one zachowanie reformy podatkowej przy jednoczesnej nowelizacji ustawy o dochodach samorządu terytorialnego.
Nowelizacja wprowadziłaby rekompensatę wyrównującą ubytek dochodów samorządów poprzez adekwatne zwiększenie ich udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych.
Rekompensatę ubytku dochodów jednostkom samorządu terytorialnego zapewni podwyższenie ich udziału we wpływach z podatku PIT łącznie o 6,76 pkt proc. z wynoszącego w 2019 roku łącznie 51,19% do 57,95%, z tego:
– gminom – o 5,15 pkt proc. z wynoszącego 39,34% do 44,49%,
– powiatom – o 1,39 pkt proc. z wynoszącego 10,25% do 11,64%,
– województwom – o 0,22 pkt proc. z wynoszącego 1,60% do 1,82%.
Propozycje te pozwolą cieszyć się wybranym grupom obywateli mniejszymi podatkami, a samorządom umożliwią realizację ich zadań, przy zachowaniu odpowiedniej jakości usług świadczonych mieszkańcom.
Należy podkreślić, że brak zapewnienia przez rząd źródła finansowania ubytku w samorządowych budżetach to zahamowanie rozwoju samorządów, czyli tak naprawdę całego kraju.
Więcej o propozycji Stowarzyszenia „Metropolia Warszawa”